Otel Dezenfeksiyonu

Otel dezenfeksiyonu ya da pansiyon dezenfeksiyonu toplum sağlığı için çok önemlidir. Çoğu zaman binlerce kişinin belirli bir süre için yaşam alanı olan oteller, bulaşanlar için de mükemmel bir ortam oluştururlar. Ancak düzenli ve sistemli temizlik, otel için dezenfeksiyon ve mutfak - ilkyardım odası gibi alanlarda sterilizasyon ile otelleri güvenli kılmak mümkün. Peki, otellerde dezenfeksiyon nasıl yapılıyor, otel dezenfekte firmaları nasıl çalışmalı, otel dezenfekte fiyatları nasıl...Bu soruların yanıtlarına bakalım.

Otellerde Dezenfeksiyon Nasıl Yapılıyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere otel, pansiyon,konuk evi dezenfeksiyonu toplum sağlığı için çok önemli. Yüzeylerin, tuvaletlerin, yemek servisi için kullanılan her bir malzemenin, nevresim, çarşaf, havlu gibi tekstil ürünlerinin, halı ve perdelerin düzenli olarak ve etkili bir biçimde temizlenmesi, dezenfekte edilmesi sağlanmazsa farklı bulaşanların hızla yayılmasının önüne geçmek zorlaşır. Otellerde hijyen ve dezenfeksiyon süreci nasıl olmalı; sorusuna da yanıt verelim.

Otelleri Dezenfekte Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Otel ve pansiyon dezenfekte hizmeti sunan ekiplerin bu işin ne amaçla yapıldığını, spor-bakteri-virüs bulaşma özelliklerini iyi bilmeleri çok önemli. Sürecin gelişigüzel bir şekilde yapılması, pek çok insanın enfekte olmasına neden olabilir. Otel dezenfekte işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler şöyle:
 • Sezon dışını tercih edin!
  Dezenfeksiyon sırasında otelin boş olması ya da dezenfete edilecek kısımların kullanımda olmaması önemli. Burada bölge bölge dezenfeksiyon yapmak ya da komple otel dezenfeksiyonu yapmak şeklinde iki seçenek var. Komple pansiyon dezenfeksiyonu veya otel dezenfeksiyonu her zaman daha iyi sonuç verecektir.
 • Detaylı temizlik yaptırın!
  Önceden detaylı temizlik yapılması da çok önemli. Çöplerin toplanması, nevresimlerin, perdelerin çıkarılması, halı yıkama ve zemin temizliğinin sağlanmış olması ve bunun üzerine dezenfeksiyon yapılması, çok daha etkili olacaktır.
 • Doğru malzemeleri seçin!
  Dezenfeksiyon için kullanılan malzeme seçimi de önemli. Malzeme, Sağlık Bakanlığı onayına sahip olmalı. Dİğer yandan insan için alerjen olmayan, metal ya da kumaş yüzeylere zarar vermeyen, tortu bırakmayan özellikte olmalı.

Nano Dezenfeksiyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

%100 Bitkisel & Vegan

İşlem sırasında kullanılan ürün Tip-2 ve Tip-4 Biyosidal Ruhsatlı olup, tamamen bitkisel sentezle elde edilen nanopartiküller içermektedir, Çevreye ve insan sağlığına zararsızdır. Toksik ve kimyasal içermez.

Cildinize Zarar Vermez

Yapılan işlem canlı metabolizmasının işleyişini bozan alerjik reaksiyona sebep olmaz. Tamamen insan/hayvan temasına uygun ve cilde zararsız malzeme ile yapılır.

%99.99 Virüsleri Yok Eder

Yapılan testlerde dezenfektanın birçok virüsü %99.99, bakteri ve mantarları %99.999 oranında yok ettiği tespit edilmiştir.

Mutlu Müşterilerimiz

Otel Dezenfeksiyonu İçin Kullanılan Maddeler

Hastalık yapma özelliği bulunan mikropların uzaklaştırılması ve tamamen ortadan kaldırılması yani dezenfeksiyon için genelde kimyasalların oluşturduğu dezenfektanlar kullanılır. Brom, klor, ozon en sık kullanılan kimyasallardır. Ancak son yıllarda kanserojen etkisi yüksek kimyasallar kullanmanın tek çözüm olmadığı anlaşıldı. Tamamen bitkisel maddelerle de yüksek güvenilirlik sunabilen dezenfeksiyon yapılabiliyor. Nano dezenfeksiyon, bu konuda büyük bir öneme sahip. Tamamen bitkisel olan içeriğine karşın kanıtlanmış olarak %99,99 oranında bakteri, mantar ve birçok virüsü yok edebiliyor. Üstelik alerjen değil. Nano dezenfeksiyon işlemi ile otelleri insan sağlığı için güvenli kılmak mümkün.

Otel Dezenfeksiyonu İçin Hangi Maddeyi Kullanmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birbirinden farklı maddeler, bir alanın dezenfekte olması için tercih edilebilir. Ancak her maddenin kendine özel dezavantajları da olabiliyor. Burada dikkat edilmesi gerekenler şöyle:
 • İnsan cildine alerjen olmayan maddeler seçilmeli.
 • Yüzeyde tortu bırakmamalı.
 • Kanserojen kimyasallardan kaçınmalı.
 • Pirinç kapı kolu, alüminyum cam pervazı, çelik musluk başı gibi madeni yüzeylere zarar vermeyen dezenfektanlar kullanılmalı.
 • Perde, halı, nevresim gibi tekstil ürünlerinin rengini ya da dokusunu bozmayacak ürünler seçilmelidir.
 • Tüm bunların yanında yüksek ölçüde virüs temizliği yapabilmelidir.

Otel Dezenfeksiyon Hizmeti Fiyatları Nasıl?

Otel ve pansiyon dezenfeksiyon hizmeti fiyatları, bir firmadan diğerine değişiklik gösterebilir. Kullanılan malzeme, araç-gereçler de fiyata etki eder. Diğer yandan işlemin detayları, uygulama alanı, uygulama süresi de otel dezenfekte etme fiyatı için önemli bir belirleyicidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Nano gümüş teknolojisi, gümüşün nano boyuta indirgenmiş halidir ve okul, hastane, ev, apartman, dükkan, ofis dezenfeksiyonu, fabrika ya da ev ve apartman fark etmeksizin her yerde uygulanabilir.
Otellerde kullanılan dezenfektan maddeler çeşitlilik gösteriyor. Her firmanın kullandığı madde ve yöntem farklı olabiliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı onayı almamış ürünler kullanıldığında kanserojen etkiler, alerjen sonuçlar görülebileceği için dikkat davranmak önemli.
Otellerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi çok önemli. Farklı ülkelerden, şehirlerden gelen ve potansiyel taşıyıcı olan insanların, valizlerin ve diğer etkenlerin otelleri, virüsler için çok elverişli bir alan hale getirdiği düşünülürse konunun önemi daha iyi anlaşılır. Dezenfekte edilmeyen bir otel kalmak, pek çok bulaşana maruz kalma riskini göze almak anlamına gelebilir.
Otel dezenfeksiyonu konusunda Sağlık Bakanlığı’nın ve Turizm Bakanlığı’nın yaptırım gücü bulunuyor. Oteller, pansiyonlar ve diğer konaklama hizmeti sunan işletmeler, düzenli olarak dezenfeksiyon yaptırarak bunu belgelemek zorundalar. Ancak bazı işletmelerin daha duyarlı davranarak insan sağlığı için uygun olduğu onaylanmış ürünleri kullandığını ve daha sık dezenfeksiyon yaptırdığını söylemek mümkün.