Okul Dezenfeksiyonu

Okul dezenfeksiyonu, öğrencilerin saatlerini geçirdiği sosyal alanların bulaşanlardan temizlenmesi için yapılıyor. Dezenfekte edilen okullar ya okul dezenfekte işlemleri konu başlıkları, virüs - bakteri - mantar - sporlar gibi bulaşanların yok edilmesi ve üremelerine engel olunması kavramlarına işaret eder. Peki, okullarda dezenfekte yapılması neden önemli, okul dezenfeksiyon hizmeti fiyatları nasıl ve okul dezenfeksiyonu nasıl yapılıyor...

Okullarda Dezenfeksiyon Yapılması Neden Önemli?

Hem okullarda hem dükkanlarda hem de hastane, fabrika gibi alanlarda temizlik, dezenfeksiyon ve yer yer de sterilizasyon yapılmalıdır. Okullarda toz ve çöplerin ortamda rahatsız edici düzeye gelmemesi için sürekli yapılan temizlik çalışmaları çok önemlidir. Diğer yandan dönem dönem profesyonel okul dezenfeksiyonu yapılması gerekir. Aksi halde çocukların eğitim almak, arkadaşlık, sosyalleşme, oyun kurma gibi önemli becerileri edinmek üzere günlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri okulları, bulaşıcı hastalıklar için elverişli bir yaşam alanına dönüşür. Okullarda dezenfeksiyon yapılması, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek açısından büyük önem taşıyor. Diğer yandan kantin, yemekhane, okul ilkyardım odası gibi alanlarda da okul için sterilizasyon yapılmalıdır.

Okullardaki Tehlike!

Okul, farklı ortamlardan gelen çocukların - gençlerin ve eğitmenlerin uzun saatler boyunca aynı ortamı kullandığı ve dolayısıyla da taşıdıkları mikrop, virüs, bakteri, mantar gibi bulaşanları yaydıkları bir alan sunar. Bir çocuğun hapşurduğu sıraya diğer çocuğun kafasını ya da yemeye devam ettiği elmasını koyması gibi son derece basit ihmaller, çocukların kolayca enfekte olmasına neden olur. Bu nedenle sadece çöpleri, tozları, çamuru temizlemek; okulu çocuklar için güvenli kılmaya yetmez. Temiz bir okul için ne yapılmalı?
  • Yılda bir kere haşere ilaçlaması yapılmalı.
  • Günlük temizlik konusunda titiz davranılmalı ve bir standart belirlenerek temizlik yapılmalı.
  • Mümkünse ayda bir kere okul içi dezenfeksiyonu yapılarak bulaşanlara karşı önlem alınmalı.
  • Yemekhane, kantin, ilkyardım odasında sterilizasyon yönetmeliği takip edilmeli.
  • Hasta olan öğrenci ve görevlilerin evlerinde istirahat etmelerine izin verilerek okul geneline yayılacak bulaşıcı hastalık durumlarının önüne geçilmeli.
  • Yüzme havuzu, spor salonu, soyunma odası gibi alanların temizliği konusunda çok dikkatli davranılmalı.
  • Tuvalet temizliği, bakımı konularında dikkatli davranılmalı. Sabun ve temizlik malzemelerinin eksik olmasına izin verilmemeli.

Okul Dezenfeksiyonu Fiyatları

Pek çok okul yönetimi, covid-19 sonrasında okul dezenfeksiyonu Ankara - okul dezenfeksiyonu İstanbul - okul dezenfeksiyonu İzmir - okul dezenfeksiyonu Bursa gibi başlıklarla online araştırma yapmaya başladı. Elbette okullarda dezenfeksiyon kaça yapılıyor gibi fiyat odaklı sorular da çok popüler. Peki, dezenfeksiyon fiyatları okul arayışının yanıtı ne? Okula dezenfeksiyon yaptırma fiyatları, bir firmadan diğerine değişiklik gösterebilir. Burada dezenfeksiyon için kullanılan malzeme, araç-gereçler gibi faktörler, fiyat için belirleyici olabilir. Diğer yandan ülkemizde pek çok firma henüz personel eğitiminin önemine vakıf değil ancak hem genel temizlik hem de dezenfeksiyon hizmetlerinde personelin eğitim almış olması, yapılan işlemin sonucu açısından büyük fark yaratıyor. Daha önce okul dezenfeksiyon üzerine eğitim almış olan personel, nereye bakacağını, nereye uygulamayı nasıl yapması gerektiğini, kendini malzemenin zararlı etkilerinden nasıl koruyacağını iyi biliyor. Eğitimli personelin de okul dezenfekte hizmeti fiyatına etkisi olabilir.

Çocuğunuzun Okulu Dezenfekte Edildi mi?
Kreşler, anaokulları ve daha büyük çocuklar- gençler için okul seçiminde eğitimin kalitesini önemsiyoruz. Bazen bahçesi, sosyal alanları da önemli bir belirleyici olabiliyor. Peki, okulun temizliği ya da görünmeyen temizliği konusunda ne kadar dikkatliyiz? Aslında Covid-19 salgını sonrasında bu konu, çok daha öncelikli olmaya başladı. Veli, olarak çocuğunuzu emanet ettiğiniz okulun dezenfeksiyonu yapıldı mı sorusunu sorma hakkınız var. Okulların da yaptıkları çalışmaları belge ile gösterme olanakları bulunuyor. Yapılan dezenfeksiyon işleminin tarihi ve kapsamı, okul dezenfeksiyonu yapan şirket tarafından genellikle yazı olarak paylaşılıyor.

Nano Dezenfeksiyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

%100 Bitkisel & Vegan

İşlem sırasında kullanılan ürün Tip-2 ve Tip-4 Biyosidal Ruhsatlı olup, tamamen bitkisel sentezle elde edilen nanopartiküller içermektedir, Çevreye ve insan sağlığına zararsızdır. Toksik ve kimyasal içermez.

Cildinize Zarar Vermez

Yapılan işlem canlı metabolizmasının işleyişini bozan alerjik reaksiyona sebep olmaz. Tamamen insan/hayvan temasına uygun ve cilde zararsız malzeme ile yapılır.

%99.99 Virüsleri Yok Eder

Yapılan testlerde dezenfektanın birçok virüsü %99.99, bakteri ve mantarları %99.999 oranında yok ettiği tespit edilmiştir.

Mutlu Müşterilerimiz

Okul Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Okullarda dezenfeksiyon işlemleri, temizliği yapılmış olan ve boş olan alanda profesyonel ekiplerle sağlanır. Duvarlar, zemin, sıralar, tuvaletler, soyunma odaları, koridorlar, merdivenler ve trabzanlar özetle; el değen her yer ve ortamdaki hava dezenfekte edilir. Dezenfeksiyon işleminin amacı, gözle göremediğimiz sporları, virüsleri, bakterileri öldürmek veya üremelerini önlemektir. Kullanılan malzemeler, hangi bulaşanları öldüreceğini bilirler zira buna göre formülize edilirler. Dezenfeksiyon konusu, çok kapsamlı. Bu nedenle okulları dezenfekte ettirirken nelere dikkat etmek gerektiğini açıklayarak ilerleyelim:

Dezenfeksiyonu eğitimli personel yapmalı!

Dezenfeksiyon konusunda hatta okul dezenfeksiyonu konusunda eğitimli personelin yapacağı işlem, her zaman çok daha etkili olacaktır.

Dezenfeksiyon malzemesi ne olmalı?

Hem okullarda, hem hastanelerde, hem evlerde hem de ofislerde dezenfeksiyon için çok farklı malzeme seçenekleri var. Bunlardan bazıları şöyle: Gluteraldehit (insan için alerjen olabilir), ortofitalaldehitler (giysi ve kumaşlarda renk bozma yapabilir), parasetik asid (çok pahalı ve etkisi kısa sürer), hidrojen peroksid (metal yüzeyleri bozar)... Yeni bir teknoloji olan ve giderek çok daha fazla tercih edilen nano dezenfeksiyon ise, yukarıdaki olumsuz etkilerin hiç birine neden olmaz. %99,9 virüsleri yok ederken insan cildine zarar vermez ve tamamen bitkiseldir. Nano dezenfeksiyonu tercih etmenizi öneriyoruz.

Okullar ne sıklıkla dezenfekte edilmeli?

Okullarda her dönem başlangıcında mutlaka dezenfeksiyon yapılmalı. Ancak en doğru yaklaşım 3 ayda bir yapılmasıdır.

Dezenfeksiyonun başarısı için neler yapmalı?

Okulda yapılacak dezenfekte işleminin başarılı olması aşağıdaki önlemleri alın:

Dezenfeksiyon İşleminden Maksimum Verim Alın

Okul dezenfeksiyonu işlemi öncesinde yapılacaklar:

Okulu temizletin!

Zaten dezenfekte edilecek neden temizleyelim; diye düşünmeyin! Dezenfeksiyon işlemi, gözle göremediğimiz bulaşanları hedefleri. Ancak çöplerden arınmış, tozları alınmış, tuvalet - fayans temizliği yapılmış ve düzenli bir alanda bu işlemin etkisi çok daha güçlü olur. Temiz yüzeyler, çok daha kolay ve kalıcı şekilde dezenfekte olur.

Okul, tamamen boş olmalı!

Okul dezenfekte ekibi, okula geldiğinde içeride öğrenci-görevli-çalışan olmamalı. Bu nedenle tatil günleri tercih edilmeli. Hatta mümkünse dezenfeksiyon sonrası bir-iki gün daha tatil olmalı.

Mükemmel zamanlama: Tadilat sonrası...

Okulda tadilat ya da boya yapılacaksa, önce bu işlemi tamamlayın. Tadilat veya boya bittikten sonra detaylı temizlik yaptırın ve hemen ardından dezenfekte işlemini yaptırın. Böylece temizlik ve dezenfeksiyon etkisi çok daha uzun sürer.

Sıkça Sorulan Sorular

Okullarda dezenfeksiyon uygulaması için profesyonel ekiplerden destek alınması gerekir. Bu alanda eğitim almış olmak ve gerekli malzemelere sahip olmak gerekir.
Okulların dezenfekte edilmesi için çoğunlukla gaz ya da sıvı dezenfektanların ortama püskürtülmesi tekniği kullanılıyor. Burada kullanılacak dezenfektan maddenin özelliği belirleyici oluyor. İşlem bittikten sonra da alanda bakteri ölçümü yapılıyor.
Dezenfektan malzemenin içeriğine dikkat etmek gerekir. İçeriği alerjen olan dezenfektan maddeler, okullarda kullanılmamalıdır. Nano gümüş, tamamen bitkisel olduğu için alerjen değildir. Okullarda güvenle kullanılabilir.
Nano gümüş dezenfektan okul dezenfeksiyonu yapılıyor. Ultra Low Volume adlı püskürtme cihazıyla soğuk sisleme yapılarak tüm yüzeylerdeki bakteri, virüs, spor ve mantarlar etkisiz kılınırken hiç bir alerji etkisi de oluşmuyor.